Darbu atlikšana uz vēlāku laiku - iemesli un padomi.

 

 

Kas ir Jūsu pirmā asociācija ar studentu paradumiem? Atzīšos, man –  darbu izpildes atlikšana un termiņu kavēšana…

Diemžēl “mūžīgā studenta” gēns snauž daudzos no mums. Vai esat sevi noķēruši situācijās, kad labāk izvēlaties pārkārtot mapes nekā ķerties klāt pie svarīgas prezentācijas sagatavošanas. Ja jā, tad esat laipni aicināti pulciņā!

Vai zinājāt, ka darbu atlikšanas pamatā reti ir slinkums vai neprasme plānot, bet daudz biežāk – zema pašapziņa un nespēja izturēt stresu? Kā pārvarēt vēlmi atlikt svarīgo uz vēlāku laiku?

1. Apēdiet ziloni pa šķēlēm. Uzdevums, kas šķiet nepaveicams, var demotivēt vispār sākt pie tā strādāt. Tāpēc sadaliet to mazos, viegli saprotamos un padarāmos soļos ar skaidriem termiņiem: uzrakstīt pirmo rindkopu ziņojumā, atrast valodu kursus vai līdzīgi. Apbalvojiet sevi par pirmā soļa veikšanu – lielākais nu ir izdarīts!

2. Atcerieties savus panākumus. Bieži darbu atlikšanas pamatā ir bailes no neveiksmes jeb zema pašapziņa. Atgādiniet sev, ka iepriekš jau esat ko līdzīgu (un vēl lielāku) paveikuši. Detalizēti atsauciet atmiņā, kā Jūs jutāties toreiz – saņemot augstskolas diplomu vai uzslavu par labi paveikto darbu. Jūs to varat!

3. Esiet iejūtīgi pret sevi. Ja ilgstoši atliekat ko svarīgu,  godīgi pavaicājiet sev, kas ir patiesais iemesls šādai rīcībai. Pētījumi norāda, ka mēs nepazināti atliekam tikai to, kas mums nav vitāli nepieciešami, lai spētu fokusētos uz uzdevumiem, kas vairāk saskan ar mūsu iekšējām vērtībām. Iespējams, Jūs varat atteikties no šī uzdevuma?

Ir aplami domāt, ka dzīve ir viegla – tā nav! Tik pat maldīgi ir pieņemt, ka mūsu vērtību nosaka mūsu panākumi. Darbu atlikšana ir kā saspēle starp abiem pieņēmumiem: bieži ir nepieciešams savi disciplinēt un smagi strādāt, lai sasniegtu mērķi, bet vienlīdz ir svarīgi ieklausīties savā iekšējā balsī, lai atrastu īsto ceļu.

Vairāk par darbu plānošanu un organizēšanu piedāvāju kursos. Programmas piemērs: http://www.illume.lv/index.php/publiskie-kursi/produktivitate